Ikonikus vezetők és vezetési stílusuk

Szerző: | Cégfejlesztés, Nyitott

Ismert vezetők vezetési stílusa

Kíváncsi vagy pár ismert vezető milyen vezetési stílust követ? És ezeknek mik az előnyeik hátrányaik?

Az alábbiakban ismert vezetőket sorolok be a különböző vezetői stílusok kategóriáiba, az alapján, amit a médiában látunk, valamint a cégük működéséről ismert információk alapján. Fontos megjegyezni, hogy egy vezető több stílusban is jártas lehet, és különböző helyzetekben eltérően viselkedhet.

1. Autokratikus vezetési stílus

Steve Jobs (Apple)

  • Jellemzők: Steve Jobs híres volt arról, hogy erős kontrollt gyakorolt a termékfejlesztés felett, és gyakran egyedül döntött a fontos kérdésekben. Nem habozott közvetlenül irányítani a csapatát, és követelte a legmagasabb színvonalat.
  • Előnyök: Jobs vezetési stílusa lehetővé tette számára, hogy egyértelmű víziót és irányt adjon az Apple-nek, ami kulcsfontosságú volt az olyan innovatív termékek kifejlesztésében, mint az iPhone.
  • Hátrányok: Az autokratikus stílusa néha feszültséget és konfliktusokat eredményezett a csapatában, és egyes alkalmazottak számára nehéz volt vele együtt dolgozni.

2. Demokratikus (vagy részvételi) vezetési stílus

Sundar Pichai (Google/Alphabet)

  • Jellemzők: Sundar Pichai ismert arról, hogy bevonja a vezetői csapatát a döntéshozatalba, és szívesen hallgatja meg mások véleményét, mielőtt fontos döntéseket hoz. Törekszik az együttműködésre és a csapatmunka elősegítésére.
  • Előnyök: Pichai demokratikus stílusa lehetővé tette a Google számára, hogy folyamatosan innováljon és alkalmazkodjon a változó technológiai környezethez, miközben fenntartotta a munkavállalói elégedettséget.
  • Hátrányok: Lassabb döntéshozatal és kihívások a konszenzus kialakításában, különösen a gyorsan változó technológiai iparban.

3. Laissez-Faire vezetési stílus

Warren Buffett (Berkshire Hathaway)

  • Jellemzők: Warren Buffett gyakran alkalmazza a laissez-faire stílust, különösen a Berkshire Hathaway által birtokolt cégek vezetése során. Ő biztosítja az irányelveket, de hagyja, hogy a cégek vezetői önállóan működjenek.
  • Előnyök: Ez a stílus lehetővé tette, hogy a Berkshire Hathaway portfóliójában lévő cégek önállóan működjenek, alkalmazkodjanak a saját piacukhoz, és megtartsák saját vezetői kultúrájukat.
  • Hátrányok: Ha a vezetők nem teljesítenek jól, a laissez-faire megközelítés eredményeként kihívások adódhatnak, mivel a beavatkozás hiánya a teljesítmény romlásához vezethet.

4. Transzformációs vezetési stílus

Elon Musk (Tesla, SpaceX)

  • Jellemzők: Elon Musk transzformációs vezetőként ismert, aki ambiciózus víziókat követ, és csapatát arra ösztönzi, hogy túlszárnyalja a jelenlegi technológiai és iparági határokat. Inspirálja a munkatársait, hogy merjenek nagyot álmodni és keményen dolgozzanak a célok elérése érdekében.
  • Előnyök: Musk transzformációs stílusa kulcsszerepet játszott a Tesla és a SpaceX sikerében, segítve a cégeket, hogy új standardokat állítsanak fel az iparágukban.
  • Hátrányok: Musk stílusa gyakran nagy nyomást helyez a munkavállalókra, és a magas elvárások miatt nagy a fluktuáció is. Ezen kívül időnként túlságosan is rizikós vállalkozásokba kezd.

5. Karizmatikus vezetési stílus

Richard Branson (Virgin Group)

  • Jellemzők: Richard Branson karizmatikus vezető, aki személyes varázsa és lelkesedése révén inspirálja a csapatát és vonzza a közvélemény figyelmét. Erős személyes márkát épített, amely szorosan összefonódott a Virgin Group márkájával.
  • Előnyök: Branson karizmája és pozitív hozzáállása számos úttörő üzleti lépést inspirált, és sikeresen vonzotta a tehetségeket és az ügyfeleket.
  • Hátrányok: A karizmatikus vezetői stílus túlságosan a vezető személyére támaszkodhat, ami problémát okozhat, ha Branson nincs jelen, vagy ha távozik a cégtő

6. Vezetői stílusok keveredése

Bill Gates (Microsoft)

  • Jellemzők: Bill Gates vezetési stílusa pályafutása során változott. A korai időkben inkább autokratikus volt, erős kontrollt gyakorolt a fejlesztések felett, és határozott véleménye volt arról, hogy mi a helyes irány. Később a stílusa demokratikusabbá vált, különösen, amikor a céget globális technológiai óriássá alakította.
  • Előnyök: A stílusának keveredése lehetővé tette számára, hogy különböző növekedési fázisokban irányítsa a Microsoftot, alkalmazkodva a cég növekedéséhez és az iparági változásokhoz.
  • Hátrányok: Az autokratikus kezdeti stílusa feszültségeket okozott a fejlesztői csapattal, míg a demokratikus stílusa segített a globális terjeszkedésben és az innovációban.

Összegzés:

A vezetői stílusok megértése és azok kontextusba helyezése lehetővé teszi, hogy lássuk, miért működnek bizonyos vezetők különböző környezetekben és hogyan tudják alkalmazni a stílusukat a cégük sikerének előmozdítására. Az ismert vezetők példái jól mutatják, hogy nincs "egy méret mindenkinek" megközelítés; a sikeres vezetők képesek alkalmazkodni a környezetükhöz és a csapatuk igényeihez.

Munkaerő… Te mit tervezel?

Cégvezetőként mire kell figyelni a bővülési, vagy leépítési tervek közepette? Az idei (2024) negyedik negyedévben a magyar munkáltatók körében...

bővebben

Vezetői SMART kihívás #1

Üdv a kihívás első feladatában. Ez az első nap ezért kicsit többet fogok beszélni, mint a többi feladatban… bár na majd meglátjuk. Bevallom sokat...

bővebben

Cégfejlesztés podcast - Spotify

l

Cégfejlesztés Blog

Munkaerő… Te mit tervezel?

Munkaerő… Te mit tervezel?

Cégvezetőként mire kell figyelni a bővülési, vagy leépítési tervek közepette? Az idei (2024) negyedik negyedévben a magyar munkáltatók körében érzékelhető derűlátás jellemzi a munkaerőpiaci kilátásokat. A Manpower Magyarország legfrissebb...

bővebben
Te melyik vezetői stílusban ismersz magadra?

Te melyik vezetői stílusban ismersz magadra?

A vezetői stílusok különbözőek lehetnek, és mindegyiknek vannak előnyei és hátrányai, amelyek különböző környezetekben és munkavállalói kompetenciaszinteken eltérően érvényesülhetnek. Íme néhány gyakori vezetői stílus, azok jellemzői, előnyei,...

bővebben